Сімейні спори, медіація як альтернатива судовому провадженню

Дата: 23.10.2018 11:15

Сімейні спори, медіація як альтернатива судовому провадженню

Медіацію можна розглядати, як один із можливих способів допомогти подолати кризу в сім’ї, в тому числі її особливу форму, конфлікт між її членами. Це один з методів підтримки, стійкості та розвитку найменшої соціальної ланки.

Конфлікт, суперечка, різниця у думках, а також відсутність взаємоповаги, можуть бути  маркерами кризи в сім’ї, якщо не пробувати їх вирішувати вчасно та у вірному напрямку, це може призвести до поглиблення вже існуючої кризи, результатом чого, може стати розірвання сімейних відносин та розлучення.

Медіація може бути застосова як в профілактичних цілях, як примирювальна процедура, супроводження розлучення та піклування.

Профілактика.

Медіація, як профілактика кризових ситуацій в родині, працює в тих ситуаціях, коли між членами сім’ї відбуваються розлади у стосунках, змінюється поведінка та виникає незадоволеність від спільно проведеного часу. Це може стосуватися взаємовідносин між окремими членами, в тому числі: між подружжям, батьками, дітьми, бабусями та дідусями, між братами або сестрами та іншими членами родини.

Медіатор, як посередник, збирає та організовує інформацію, надану сторонами та стимулює учасників до пошуку власних рішень, зосереджуючись на їх потребах, очікуваннях та реальної готовності до співпраці.

Робота Медіатора  зосереджуєся на запобіганні кризі, перш ніж окремі члени сім’ї почнуть надто далеко віддалятися один від одного.

Примирення.

Якщо так сталося, що за ініціативи одного із подружжя розпочато процедуру розлучення, подано відповідний позов до суду, можна спробувати  застосувати процедуру Медіації, як примирення.

Спроба примирення у сімейних конфліктах дає змогу шукати причини розчарування у відносинах на функціональному та емоційному рівнях. Медіатор не зосереджується на роботі зі сторонами на минулому, а допомагає учасникам знаходити елементи, які в повсякденному житті призводять до складнощів та розчарування.

Це допомагає сторонам Медіації дослідити свої ресурси, що лежать у відносинах, або їх окремі сильні сторони, які будуть визнаватися, саме це, може бути відправною точкою для побудови нових екологічних відносин за новими принципами та формами.

Люди, які не задоволені дійсною ситуацією, мають можливість говорити з самого початку і до кінця вперше, маючи відчуття, що його чують.

Розлучення.

Медіація під час розлучення може застосовуватися в тому випадку, якщо сторони вирішили розлучитися і більше не зацікавлені в спробі збереження стосунків в якості партнерів, але вони хочуть розійтися у спокійній обстановці і в конструктивному ключі, а також визначити умови під час розставання. Люди, які використовують Медіацію, мають шанс потурбуватися про потреби одне одного та захистити їх в майбутньому, і перш за все розлучитися з гідністю, без бою або боротьбою за дитину в якості інструменту впливу. У справах про розлучення, неповнолітні діти захищені від потрапляння до конфлікту лояльності з обома батьками.

На жаль, розлучення із застосуванням судової процедури, без використання неформальних, конфіденційних зустрічей, обмаль часу для обговорити взаємних потреби батьків і дитини, часто сприяє віддаленю батьків одін від одного, а також можуть виникають  труднощі у співпраці між батьками після отримання рішення суду. Медіація дає батькам можливість  розлучитися по-людськи.

Подружжя, перш ніж подати до суду на розлучення, можуть в рамках медіації визначити, все, що стосується їхніх стосунків та дітей, як вираження своєї волі щодо: способу розлучення, батьківства, проживання, утримання та виховування дітей, розмір та спосіб сплати аліментів, прийняття рішення про поділ спільної власності.

Активна робота Медіатора спрямована  передусім на якість розділення, турботу про волю обох сторін, задоволення емоційних і екзистенціальних потреб неповнолітніх дітей.

Медіація допомагає партнерам поступово перейти від подружніх відносин до батьківських відносин, які зв’язують їх разом діти. Батькам варто подбати про нові відносини таким чином, щоб допомогти і не заважати піклуватися про спільних дітей.

Конструктивне розлучення партнерів підвищує шанси на зрілі батьківські стосунки між ними.

Піклування.

Медіація щодо піклування про дітей має місце у випадках, коли батьки розлучилися чи почали окремо проживати, а деталі щодо виховання та утримання за дітьми не враховані у судовому рішенні. Також Медіацію можна виористовувати під час шлюбу або цивільного шлюбу, в якому роль і обов’язок батьків є нечіткими, суперечливими або незбалансованими.

Це дозволяє батькам, стати дружнім співрозмовником, встановити правило спілкування з дітьми, в тому числі проведення вихідних днів, годин зустрічей, свята, канікули, відвідування гуртків тощо. Медіація між батьками дає можливість розділити між собою обов’язки та завдання, щодо виховання, утримання, розвитку дітей.

Робота Медіатора зосереджена на потребах тих, про кого необхідно піклуватися. Медіатор допомагає сторонам встановлювати дистанцію до свої емоцій та закликає перейти від конкуренції до співпраці. Це полегшує розробку угоди, адаптованої до потреб дитини та батьків, а також їхніх матеріально-технічних, організаційних та фінансових можливостей.

Медіаційні (Посередницькі) угоди часто є більш адекватними та зрозумілими, ніж рішення суду.