Історична довідка
За́турці — село в Україні, в Володимир-Волинському районі Волинської області. Населення становить 1782 осіб. Відстань до обласного центру становить близько 35 км і проходить автошляхами Н22 та Т 0311.
Природоохоронні території
У селі розташовані пам'ятки природи: Затурцівські джерела, Витік річки Турії та Костел Святої Трійці
Історія
Перші згадки про поселення припадають на XIII століття. У документах XVI століття значаться як власність шляхтича Б. Затурецького.
Городець
У давньоруські часи на території села було побудоване городище. Пізніше на його місці спорудили феодальний замок з кам'яними стінами та ровом, що заповнювався водою. Залишки цього замку в народі ще й досі називають «городець».
Перші згадки
Вперше Затурці згадуються на початку XVI століття у зв'язку з тим, що власник села магнат Б. Затурецький стягував мита з проїжджих купців від кожного воза по півгроша, не маючи на це грамоти короля. Вдруге про село зустрічаються дані в документі під 1557 роком, коли селяни, протестуючи проти покріпачення, намагалися спалити двір земського судді.
За Литовським статутом 1529 року, селяни Затурців, як і всіх сіл, що входили до володінь литовських князів, були закріпачені.
Подальші роки, феодальна експлуатація
Шляхтич, володимирський войський Василь Гулевич, який у 1570 році став власником Затурців, ще більше посилив феодальну експлуатацію, збільшивши панщину до 4-5 днів на тиждень. Він організував тут фільваркове господарство, продукцію якого збував на ринку, одержуючи від цього великі прибутки. Окремі жителі займалися ремеслами. В Затурцях жило кілька ремісників (шевці, кравці, столярі, бондарі та інші), що виготовляли різні вироби на продаж.
Дідичем села був волинський каштелян Лагодовський Іван, його старший син Станіслав. Молодші сини Олександр і Марко вбили у Львові Станіслава, після чого збройним нападом забрали собі Затурці.
У 1642 році дідич села Андрій Лагодовський, син Івана Лагодовського, продав Затурці шляхтичу Підгороденському.
Українське населення Затурців, яке переважало тут, крім соціально-економічного гніту, зазнавало національного та релігійного гноблення, що особливо посилилось після Берестейської унії. Католицький монастир у селі та костел, побудований у 1642 році, активно діяли для окатоличення та ополячення місцевого населення. Однак трудяще населення Затурців, прагнучи зберегти свою національну мову, традиції і побут, не приймало римського обряду та унії, ставало на боротьбу проти релігійного гноблення.
XIX—XX століття
Не було в Затурцях ніяких медичних і культосвітніх закладів, населення лишалося неписьменним. Лише в 1893 році в селі на кошти держави і селян відкрили церковнопарафіяльну школу. Але навчалися у ній в основному діти заможних. У 1911 році школу відвідувало лише 58 учнів.
Культура
У селі знаходиться Затурцівський меморіальний музей-садиба В'ячеслава Липинського.
15 березня 2002 року в селі було відкрито пам'ятник видатному українському вченому-історику, політику Вячеславові Липинському.
Релігія
В середні віки у селі був монастир ордену Августиніянців. У 1642 році коштом волинського мечника Валерія Підгороденського[4] збудували з дерева парафіяльний костел Святої Трійці та Марії Магдалени.
Сучасність
У селі Затурці Локачинського деканату постав новий храм Преподобної Параскеви Сербської — стараннями настоятеля ієрея Василя Кравця, будували десять років. 26 жовтня 2013 року митрополит Луцький і Волинський Михаїл освятив його та очолив Божественну Літургію.
Відомі люди
Затурці — родинний маєток польського шляхетського роду Липинських. Тут народився В'ячеслав Липинський (1882–1931) — відомий український історик, громадсько-політичний діяч.
За деякими джерелами, у Затурцях народилася Галина (Галшка, Єлизавета) Василівна Гулевичівна (1575–1642), яка була одним з найвідоміших фундаторів Києво-Могилянської Академії.