Надання компенсаційної виплати на догляд за особами з інвалідністю та престарілими особами, які досягли 80-річного віку

Дата: 01.11.2019 10:43

З метою матеріальної підтримки громадян, які зайняті доглядом за особами, нездатними за станом здоров’я до самообслуговування, чинним законодавством передбачена компенсаційна виплата фізичним особам, які надають соціальні послуги відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» та постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558 «Про затвердження Порядку призначення і виплати  компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги».

Непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам  похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим,  які  не  здатні  до  самообслуговування  і потребують  постійної  сторонньої  допомоги  (крім  осіб,  що обслуговуються  соціальними   службами),  призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).
Компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму

для працездатних осіб у таких розмірах:
15 відсотків – фізичним  особам, які  надають  соціальні послуги  особам з інвалідністю I групи;
10 відсотків – фізичним  особам,  які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії  потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, особам з інвалідністю II  групи  та  дітям з інвалідністю;
7 відсотків – фізичним особам, які  надають  соціальні  послуги  особам з інвалідністю III  групи та  хворим,  які за  висновком лікарсько-консультаційної  комісії  потребують  постійного  стороннього  догляду  і  не  здатні  до  самообслуговування.

Якщо соціальні послуги надає фізична особа пенсійного віку, компенсація призначається у зазначених розмірах виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Компенсація не призначається:
1) фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам, яким призначено:
- державну  соціальну  допомогу  на  догляд   відповідно  до Законів України «Про  державну
 соціальну допомогу особам,  які  не мають права на пенсію, та особам з  інвалідністю» та «Про  державну  соціальну  допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»;
- надбавку на догляд або державну соціальну  допомогу  на  догляд відповідно   до   Законів   України «Про  пенсійне  забезпечення»  і  «Про  пенсійне  забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- відшкодування  витрат на надання послуг по догляду відповідно до Закону  України   «Про
загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»;

2) фізичним  особам, які надають соціальні   послуги   і   отримують   допомогу на  догляд відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу»;
3) фізичним особам, які надають соціальні послуги на платній основі;
4) самозайнятим особам (підприємцям);

5) фізичним особам, які проходять альтернативну (невійськову) службу;

6) фізичним  особам,  які  надають  соціальні послуги громадянамякі  за  висновком  ЛКК  потребують  постійного  стороннього  догляду  і  не здатн  до самообслуговування та перебувають   у  трудових  відносинах,  у  тому  числі  на умовах неповного робочого дня.
Компенсація призначається і виплачується органом соціального захисту населення за місцем проживання особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з пакетом документів.

Заяву та необхідний перелік документів заявник може отримати звернувшись до структурного підрозділу соціального захисту населення за місцем проживання або до відповідальної особи з соціальних питань в об’єднаних територіальних громадах.